Providing you the best range of herbal aloe vera shampoo, herbal amla shampoo, herbal glucosamine tablet, herbal glucosamine capsule, herbal hair shampoo and ayurvedic hair shampoo with effective & timely delivery.
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 200ml |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Key Ingredient | Aloe Vera |
| Shampoo Type | Aloe Vera Shampoo |
| Shelf Life | 24 Months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Hair Type | Frizzy Hair, Curl Hair, Straight Hair, Oily Hair, All Types of Hair, Normal Hair, Dry Hair |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Strength | 500 mg |
| Brand | Lubrijoint |
| Packaging Size | 1x60 |
| Usage/Application | osteoarthritis |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Shelf Life | 24 Months |
| Also Gives | Third Party Manufacturing |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Glucosamine Type | Glucosamine sulphate |
| Strength | 800mg |
| With Chondroitin | With chondroitin |
| Packing Size | 60 capsules |
| Shell Type | Hard gelatin |
| Formulation | Joint care combo |
| Intended Use | Joint support, Osteoarthritis, Bone health |
| Certification | ISO, FSSAI, WHO GMP, GMP |
₹ 148 / Piece Get Latest Price
| Ingredient | Amla & Aritha |
| Pack Size | 100 ml |
| Hair Concern | Anti-Hairfall |
| Form | Shampoo Base |
| Type | Shampoo |
| Packaging Type | Bottle |
| Special Feature | Sulphate Free, Chemical Free, 100% Herbal, Paraben Free, pH Balanced |
| Ideal For | Men & Women |
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Hair Concern | Hair Fall |
| Hair Type | Dry Hair |
| Key Ingredient | Lemon |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Paraben Free | Yes |
| Sulfate Free | Yes |
Raj Kumar Yadav (CEO)
Rudraksh Outdoors
Plot No. 11-A, Sundram Vatika Kalwar Road , Jhotwara
Jaipur - 302012, Rajasthan, India