Leading of kalpamrit aloe vera juice, heart care herbal juice, ayurvedic sea buckthorn juice, ayurvedic kasni ras, heart care juice and lauki aloe vera amla juice from Jaipur.
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh |
| Usage/Application | Twice a Day |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh |
| Packaging Type | Bottle |
| Features | Heart care |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Form of Medicine | Syrup |
| Ingredients | Neem, Noni, Ginger, Giloy, Triphala, Tulsi, Aloe Vera, Brahmi |
| Certification | ISO |
| Product List Available | Yes |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Ingredients | Ashwagandha, Arjuna, and Aloe Vera |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Usage/Application | Immunity Booster |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Features | With Pulp |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Usage/Application | Immunity Booster |
| Flavour | Sour |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Usage/Application | Immunity booster |
| Flavour | sour |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Is it Organic | Yes |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Ingredients | Currant juice, whether from black or red currants, typically requires only a few simple ingredients. |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Features | Helps support blood circulation and maintains a healthy heart |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Form | Liquid Drop |
| Packaging Type | Bottle |
| Composition | anti-addiction drops contain a blend of various herbs, such as Aloe Vera, Triphala, Giloy, Neem, Bhu |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Color | Natural |
| Age Group | Adult |
| Packaging Type | Bottle |
| Bottle Pack Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dose And Direction For Use | 20 ml twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Usage/Application | Immunity Booster |
| Flavour | Sour |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Form | Oral Drop |
| Use | Cold & Cough, Respiratory Care, General Wellness, Immunity Support |
| Pack Size | 15 ml |
| Tulsi Type | Mixed Tulsi |
| Shelf Life | 24 Months |
| Sugar Free | Yes |
| Dropper Type | Built-in Dropper |
| Diet Preference | Vegetarian |
We Rudraksh Outdoor offers natural herbal products made with carefully selected ingredients to support daily wellness and healthy living. The brand focuses on purity, quality, and traditional herbal knowledge to create products that suit modern lifestyles. Its range includes herbal juices, capsules, powders, and wellness supplements designed to support overall health. Each product is made with attention to safety and natural balance. We Rudraksh Outdoor combines trusted herbal traditions with quality manufacturing to deliver effective wellness solutions. The brand aims to promote a healthier lifestyle through nature-based products that help maintain energy, balance, and everyday wellbeing for individuals and families.
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Key Ingredients | Amla, Aloe Vera |
| Usage | Detox Support, Hair Health, Immunity Support, Digestion Support |
| Flavor | Herbal Mix |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Aloe Source | Aloe Vera Pulp |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Flavor | Alovera |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Detox Support, Digestion Support, Skin Health, Liver Support, Weight Management |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 118 / Bottle Get Latest Price
| Main Ingredient | Punarnava |
| Formulation | juice |
| Pack Size | 1 L |
| Usage | Liver Support, Immunity Support, Diabetes Support, Heart Health, Detox Support, Skin Health, Digestion Support |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Herbal Mix |
| Diet Preference | Gluten Free, Vegetarian |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Blend Type | Pure Sea Buckthorn |
| Form | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Pack Type | Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Retail, HoReCa, Wellness, Nutraceutical |
| Diet Preference | Herbal |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications | AYUSH, HACCP, FSSAI, ISO |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Aloe Source | Aloe Vera Pulp |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Flavor | NO Falour |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Digestion Support, Liver Support, Weight Management, Skin Health, Detox Support |
| Diet Preference | Organic |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Target Use | Blood Pressure Support, Heart Health, Cholesterol Support |
| Key Ingredients | Amla, Arjuna, Guggul, Lemon, Giloy, Tulsi, Herbal Mix, Garlic |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Herbal Mix |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Target Use | Blood Pressure Support, Heart Health, Cholesterol Support |
| Key Ingredients | Guggul, Giloy, Lemon, Garlic, Amla, Arjuna, Herbal Mix, Tulsi |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Herbal Mix |
| Shelf Life | 18 Months |
| Brand | Ayurvedic Brand |
₹ 126 / Bottle Get Latest Price
| Aloe Source | Aloe Extract |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Flavor | No Flavors |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Skin Health, Detox Support, Digestion Support, Weight Management, Liver Support |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Shelf Life | 18 Months |
| Brand | Organic India |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Main Ingredient | Aloe Vera |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Usage | Skin Health, Diabetes Support, Heart Health, Digestion Support, Immunity Support, Detox Support, Liver Support |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | No Flavors |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Main Ingredient | Patharchatta |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Usage | Diabetes Support, Skin Health, Liver Support, Immunity Support, Digestion Support, Detox Support, Heart Health |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Herbal Mix |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh |
| Storage | Store In Cool And Dry Place |
| Shelf Life | 12 Months |
| Pack Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Benefits | Helps In Weight Management. |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 170 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Rudraksh |
| Storage | Store In Cool And Dry Place |
| Form | Liquid |
| Benefits | Help Boosts Immunity. |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 170 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh |
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage | Store In Cool And Dry Place |
| Form | Liquid |
| Benefits | Beneficial In Heart Health. |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 110 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Rudraksh |
| Storage | Store In Cool And Dry Place |
| Form | Liquid |
| Benefits | Improves Immunity. |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Aloe Vera, Noni, Amla, Giloy |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Wheat Grass, Moringa, Ashwagandha, Aloe Vera, Noni |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Color | Natural |
| Age Group | Adult |
| Packaging Type | Bottle |
| Bottle Pack Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh |
| Dose And Direction For Use | Twice a day |
| Directions For Use | Twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Aloe Vera, Noni, Neem, Jamun, Karela, Wheat Grass, Kalp Ark, Giloy, Ginger, Carica Papaya, Spirulina, Moringa, Brahmi, Ashwagandha, Amla, Tulsi, Triphala |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Is it Organic | Yes |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Ingredients | Barberry juice is typically made with dried barberries and water. A common recipe involves soaking d |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Jamun, Ashwagandha, Moringa, Giloy, Tulsi, Brahmi, Aloe Vera |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Triphala, Tulsi, Spirulina, Moringa, Ashwagandha, Amla, Giloy, Karela, Jamun, Aloe Vera |
| Country of Origin | Made in India |
Raj Kumar Yadav (CEO)
Rudraksh Outdoors
Plot No. 11-A, Sundram Vatika Kalwar Road , Jhotwara
Jaipur - 302012, Rajasthan, India