Prominent & Leading from Jaipur, we offer noni gold juice, noni herbal juice, asthma care drop, kidney care juice, dibo care juice and herbal sea buckthorn juice.
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Color | Natural |
| Packaging Type | Bottle |
| Bottle Pack Size | 1000 ltr |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dose And Direction For Use | Twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Color | Green |
| Process Method | Pulp Base Juice |
| Packaging Type | Bottle |
| Bottle Pack Size | 1000 ml |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Form | Liquied |
| Packaging Type | Drop |
| Packaging Size | 30 ml |
| Age Group | Adult |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dosage | Twice a day |
| Ingredient | Tulsi, Mulethi, Kantikari, Vasaka, Cinnamon, and Ginger. |
| Manufacture By | Rudraksh Herbal |
| Manufactured By | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Usage | Skin Health, Detox Support, Diabetes Support, Heart Health, Immunity Support, Digestion Support, Liver Support |
| Sugar Content | Sugar Free |
| Flavor | Herbal Mix |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Features | Kideny Care |
| Brand | Rudrksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Features | Dibities Care |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Ingredients | Sea Buckthorn has flavonoids and other active ingredients |
₹ 125 / Bottle Get Latest Price
| Aloe Source | Aloe Extract |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Flavor | No Flavor |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Digestion Support, Skin Health, Liver Support, Weight Management, Detox Support |
| Diet Preference | Organic, No Added Sugar, Vegetarian, Gluten Free, Vegan |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 60 Capsules |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Moringa, Carica Papaya, Aloe Vera, Wheat Grass, Giloy, Jamun, Tulsi, Brahmi, Amla |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 250ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Strength | 500 mg |
| Packaging Size | 60 Capsules |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Pack Type | Bottle |
| Packaging Size | 60 pcs |
| Medicine Type | Hight Growth |
| Brand Name | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 60 Tablets |
| Packaging Type | Bottle |
| Dose/Strength | 500 mg |
| Usage/Application | Clinical |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Ingredients | MIX BERRY FRUIT PULP |
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Usage/Application | Herbal |
| Packaging Type | Drop |
| Grade Standard | Food Grade |
| Packaging Size | 30 ml |
| Dosage | Twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 30 ml |
| Certification | GMP |
| Usage/Application | Herbal |
| Pack Size | 30 ml |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Dosage Form | Liquied |
| Flavor | Natural |
| Shelf Life | 24 Montsh |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dosage Millilitre | 15 ml |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Ideal For | Female |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size. | 250 |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Form | Tonic |
| Also gives | Third Party Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 250 ml |
| Cool and Dry Place | yes |
| Personal Clinic | Herbal |
| Sugar Free | Yes |
| Month | 24 Months |
| Medicine Grade | Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Dosage | Twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 60 cap |
| Form | Capsule |
| Color | Natural |
| Packaging Type | Bottles |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging size | 60 Capsules |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Packaging type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottled Packaging |
| Speciality | No Preservatives |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Is It Organic | Organic |
| Is It Imported | Non Imported |
| Manufactured By | Rudraksh Herbal |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Dosage | Twice a day |
| Usage/Application | Immunity Booster |
| Taste | Sour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 30 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Form | Liqued |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 30 ml |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Feature | Immunity Booster |
| Dosage | Twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 30 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Dosage | Twice a day |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Age Group | Adult |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 30ml, 60ml, 100ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dosage | 3-4 Drops Twice a days |
| Form | Liqued |
| Manufacture By | Rudraksh Herbal |
| Manufactured By | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Age Group | Adult |
| Packaging Size | 30 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dosage | Twice a day |
| Form | Liqued |
| Manufacture By | Rudraksh Herbal |
| Manufactured By | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Form | Concentrate |
| Use | General Wellness, Respiratory Care, Immunity Support, Cold & Cough |
| Pack Size | 15 ml |
| Tulsi Type | Panch Tulsi Mix |
| Usage Type | Oral & Topical |
| Shelf Life | 24 Months |
| Sugar Free | Yes |
| Dropper Type | Separate Dropper |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Certification | ISO 9001, GMP, FSSAI, Ayush Licenced |
We Rudraksh Outdoor offers natural herbal products made with carefully selected ingredients to support daily wellness and healthy living. The brand focuses on purity, quality, and traditional herbal knowledge to create products that suit modern lifestyles. Its range includes herbal juices, capsules, powders, and wellness supplements designed to support overall health. Each product is made with attention to safety and natural balance. We Rudraksh Outdoor combines trusted herbal traditions with quality manufacturing to deliver effective wellness solutions. The brand aims to promote a healthier lifestyle through nature-based products that help maintain energy, balance, and everyday wellbeing for individuals and families.
₹ 44 / Piece Get Latest Price
| Form | Concentrate |
| Use | General Wellness, Detox Support, Immunity Support, Digestion Support, Skin Health |
| Pack Size | 15 ml |
| Aloe Vera Content | Above 80% |
| Usage Type | Oral & Topical |
| Shelf Life | 24 Months |
| Flavor | Unflavoured |
| Sugar Free | Yes |
| Certification | GMP, FSSAI, ISO 9001, Ayush Licenced |
| Diet Preference | Vegetarian |
₹ 45 / Bottle Get Latest Price
| Form | Concentrate |
| Use | Anti Ageing, Immunity Support, General Wellness |
| Pack Size | 15 ml |
| Source | Plant Based |
| Usage Type | Oral & Topical |
| Shelf Life | 24 Months |
| Flavor | Natural |
| Sugar Free | Yes |
| Diet Preference | Vegan |
| Certification | FSSAI, GMP, ISO 9001 |
₹ 125 / Bottle Get Latest Price
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Key Ingredients | Jamun, Karela |
| Target Use | Liver Support, Blood Purifier, Diabetes Support, Digestion Support |
| Flavor | Herbal Mix |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 118 / Piece Get Latest Price
| Goal | Weight gain |
| Protein Source | Milk protein |
| Pack Size | 1 kg |
| Flavour | Strawberry |
| Diet Preference | Gluten free, High fiber |
| Serving Size | 50 g |
| Added Nutrients | With fiber, With probiotics, With omega 3, With multivitamin, With MCT |
| Sweetener Type | Sugar |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Tea Variety | Herbal Blend |
| Form | Loose Powder |
| Pack Size | 500 g |
| Usage | Food Additive, Beverage, Nutraceutical, Cosmetic Use |
| Shelf Life | 24 months |
| Certification | FSSAI, HACCP, Organic, ISO, EU Organic, USDA Organic |
| Packaging Type | Box |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Tea Variety | Herbal Blend |
| Form | Loose Powder |
| Pack Size | 500 g |
| Usage | Cosmetic Use, Food Additive, Beverage, Nutraceutical |
| Shelf Life | 24 months |
| Certification | EU Organic, FSSAI, ISO, HACCP, USDA Organic, Organic |
| Packaging Type | Box |
| Processing Type | Steam Treated |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Herbal Mixture |
| Pack Size | 500 gm |
| Form | Powder |
| Key Ingredients | Methi (Fenugreek), Gudmar, Karela, Cinnamon, Giloy, Neem, Amla, Shilajit, Moringa, Jamun |
| Flavor | Unflavoured |
| Ideal For | Unisex |
| Usage | Blood Sugar Control, Reduces Weakness, Boosts Metabolism, Improves Insulin, Supports Heart |
| Sugar Free | Yes |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Withanolides Content (%) | 2.5% |
| Type | Organic |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Root Powder |
| Part Used | Root |
| Certification | Organic |
| Country of Origin | India |
Raj Kumar Yadav (CEO)
Rudraksh Outdoors
Plot No. 11-A, Sundram Vatika Kalwar Road , Jhotwara
Jaipur - 302012, Rajasthan, India