Our product range includes a wide range of ayurvedic sexual power capsules, lady care juice 500ml, herbal hair oil, ayurvedic hair oil, organic zaitoon cider vinegar and ayurvedic pain relief oil.
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Form | Capsule |
| Packaging Size | 60 Capsules |
| Benefit / Primary Use | Sexual Power, Timing & Erection |
| Key Ingredients | Gokhru, Kaunch Beej, Ashwagandha, Kesar, Shilajit, Ginseng, Safed Musli, Shatavari |
| Gender | Unisex |
| Medicine Type | Herbal |
| Dosage Form | Hard Gelatin |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 ml |
| Ingredients | Spirulina, Moringa, Ashwagandha, Triphala, Aloe Vera, Noni, Amla, Giloy, Brahmi, Jamun |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Hair Type | All Type Hair |
| Feature | Healthy Scalp, Anti-Dandruff, Split-ends, Hair Growth, Hair Thickening, Anti-hair Fall |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Form | Oil |
| Grade Standard | GMP |
| Carton Box Contains | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Form | Liquied |
| Acidity | Yes |
| Packaging Type | Bottles |
| Flavour | Sour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Bottle Get Latest Price
| Packaging size | 60 ml |
| Packaging type | Bottle |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Bottle Get Latest Price
| Treatment Type | Herbal Oil |
| Pack Size | 30 ml |
| Formulation | Massage Oil |
| Prescription | Non-prescription |
| Key Ingredients | Ashwagandha |
| Shelf Life | 12 months |
| Usage Area | External Use Only |
| Gender | Male |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Dropper Bottle |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Form | Liquied |
| Is It Dried | Non Dried |
| Ayurvedic | Yes |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Form | Juice |
| Is It Dried | Non Dried |
| Ayurvedic | Yes |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Bottle Get Latest Price
| Packaging size | 100 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Massage oil |
| Brand | Rudraksh Herbal |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Formulation Type | Herbal |
| Pack Size | 60 capsules |
| Usage | Weight Loss, Metabolism Boost, Appetite Control |
₹ 1699 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1kg |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Extracted From | Leaves, Wood Bark, Root, Grass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Aromatherapy |
₹ 3499 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Form | Oil |
₹ 7999 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 litre |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Packaging Type | Bottle |
| Extracted From | Leaves, Root, Grass, Wood Bark |
| Country of Origin | Made in India |
Raj Kumar Yadav (CEO)
Rudraksh Outdoors
Plot No. 11-A, Sundram Vatika Kalwar Road , Jhotwara
Jaipur - 302012, Rajasthan, India