We are a leading of sea buckthorn juice 500ml, aloe vera ashwagandha juice, organic noni juice, ayurvedic shilajit juice, mix fruit juice and herbal gass out juice from Jaipur, India.
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | Yes |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Ingredients | Seabuckthorn Pulp 99.99%, 0.01% Permitted Class 2 Preservatives (E211). |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Usage/Application | Immunity Booster |
| Flavour | Sour |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Color | Natural |
| Age Group | Adult |
| Packaging Type | Bottle |
| Bottle Pack Size | 1000 ml |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dose And Direction For Use | 20 ml Twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Ingredients | Amla, Wheat Grass, Brahmi, Aloe Vera, Neem, Jamun, Giloy, Karela, Moringa, Triphala, Tulsi |
| Gender | Unisex |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125 / Bottle Get Latest Price
| Flavor | No Flavor |
| Net Quantity | 1L |
| Form | Juice |
| Brand | Unbranded/Generic |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Base Ingredient | Herbal |
| Specialty Feature | No Added Color, No Added Sugar, Organic, 100% Juice, Cold Pressed, No Preservatives, With Pulp |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Ingredients | Neem, Kalp Ark, Moringa, Ginger, Spirulina, Aloe Vera, Noni, Karela, Jamun, Wheat Grass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Form | Capsules |
| Packaging Type | Bottle |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Bottle |
| Is It Organic | Yes |
| Pulp | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Dosage | twice a day |
| Usage/Application | For immunity booster |
| Taste | Bitter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Features | With Pulp |
| Ingredients | A simple ginger lemon juice typically includes fresh ginger, lemon juice, and water. |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Sugar Free | Yes |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Direction For Use | twice a day |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Usage | Dibetice care |
| Medicine Type | Dibetice care |
| Usage/Application | Dibetice care |
| Feature | Dibetice care |
| Purity | 100% |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Dosage Form | Twice a day |
| Flavor | Natural |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Dosage Millilitre | 20 ml |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Usage | Diabetic care |
| Medicine Type | Diabetic care |
| Usage/Application | Diabetic care |
| Feature | Diabetic care |
| Purity | 100% |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 30 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 Months |
| Dosage | Twice a day |
| Usage/Application | Immunity Booster |
| Taste | Sour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1000 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Features | With Pulp |
| Ingredients | Ginger & Lemon |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 128 / Bottle Get Latest Price
| Brahmi Form | Juice |
| Formulation | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Usage | Memory Support, Brain Health, Stress Relief, General Wellness |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Herbal Mix |
| Diet Preference | No Added Sugar |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Berry Blend | Mixed Berry |
| Form | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Pack Type | Glass Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 24 Months |
| Diet Preference | Vegetarian |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Form | Ready To Drink |
| Pack Size | 1 L |
| Pack Type | Glass Bottle |
| Blend Type | Pure Goji |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Nutraceutical, Retail, Wellness, HoReCa |
| Shelf Life | 24 Months |
| Diet Preference | Herbal |
| Country Of Origin | India |
₹ 90 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Rudraksh Herbal |
| Storage Instruction | Store in cool & dry place |
| Manufacturer | Rudraksh Herbal |
₹ 130 / Bottle Get Latest Price
| Variant | Pomegranate Juice |
| Juice Type | 100% Juice |
| Pack Size | 1 L |
| Pack Type | Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 12 Months |
| Diet Preference | Natural, No Preservatives, Vegetarian, Vegan |
₹ 121 / Bottle Get Latest Price
| Form | Capsule |
| Pack Size | 60 capsules |
| Noni Strength | 500 mg |
| Application | General Wellness, Antioxidant Support, Energy Support, Immunity Support |
| Shelf Life | 18 months |
| Origin | Indian Noni |
Herbal Capsule ek prakritik aur surakshit formulation hai, jo sharir ki samagra sehat ko sudharne mein madad karta hai. Ismein vibhinn jadi-bootiyon ke gun hote hain, jo immunity badhate hain, energy level ko improve karte hain aur sharirik kamzori ko door karte hain.
₹ 49 / Bottle Get Latest Price
| Brand | Herbal |
| Fever Type | Typhoid Support, Malaria Support, Common Fever, Dengue Support, Viral Fever |
| User Type | Adults |
| Key Herbs | Saptaparna, Musta, Sudershan, Papaya, Tulsi, Giloy |
| Sugar Type | Sugar Free |
| Pack Size | 100 ml |
| Form | Syrup |
| Shelf Life | 18 Months |
Raj Kumar Yadav (CEO)
Rudraksh Outdoors
Plot No. 11-A, Sundram Vatika Kalwar Road , Jhotwara
Jaipur - 302012, Rajasthan, India